Zobacz nowości i zmiany w aktualizacji New Xbox Experience - PolskiLive.pl

Zobacz nowości i zmiany w aktualizacji New Xbox Experience


Blog

Po miesiącach testów w kręgach Xbox Insider Program (sprawdźcie, jeżeli jeszcze nie wiecie, co to takiego), najnowsza, przełomowa aktualizacja pełna krytycznych, upragnionych poprawek, nowości i zmian, w końcu trafiła do dystrybucji na wszystkie konsole Xbox One.

Dlaczego nazywam ją przełomową? Każdy redesign Dashboardu od czasów Xboksa 360 i pierwszego New Xbox Experience potężnie wpływa na sposób, w jaki obsługujemy konsolę. Nie inaczej jest tym razem. Przejdźmy przez nowości, które Microsoft wprowadził do Xbox One.

Pierwsza wielka zmiana, to nowy układ ekranu głównego. Pamiętacie jeszcze o wielkich kaflach z pierwszej iteracji Dashboardu Xbox One? Obecny wygląd jest diametralnie inny, gęstszy o informacje oraz interaktywne elementy. Więcej się dzieje, trafia do nas dodatkowa porcja informacji. Lubiłem pierwszą wersję, kolejne były OK. Do nowego wyglądu będzie trzeba się przyzwyczaić. Wygląda nadal jak robocza wersja czegoś dobrego.

Xbox One Aktualizacja Marzec 2017 1

Na szczęście nie sam wygląd się liczy. Aktualizacja poprawia prędkość działania systemu, wygodę nawigowania i multitaskingu. Głównie dzięki nowemu Przewodnikowi i rezygnacji z trybu Snap. Słyszałem głosy, że to zła zmiana. Najwidoczniej niedostatecznie wielu graczy z niego korzystało, skoro został usunięty. Teraz nie trzeba w ogóle wychodzić do ekranu głównego, żeby poruszać się między aplikacjami, albo żeby korzystać z Xbox DVR w wersji rozszerzonej, w tym ręcznego nagrywania aż do 10 minut rozgrywki. Podniesiono limit czasu nagrania aż dwukrotnie.

Xbox One Aktualizacja Marzec 2017 2

Potężną zmianą jest rezygnacja z Twitcha jako natywnego narzędzia do streamingu gier. Zakupiony kilka lat temu Beam stał się integralną częścią konsoli Xbox One i działa bosko. Obsługa i sposób działania Twitcha wołały o pomstę do nieba. Beam można znaleźć w Przewodniku jako oddzielną pozycję i wystarczy kilka kliknięć na padzie, aby założyć konto (które można później dodatkowo dostosować) i zacząć steamować. W zakładce aplikacji pojawia się także odpowiedni kafelek, który odpala pełną wersję Beama, gdzie można przeglądać transmisje, oglądać i rozmawiać ze streamerami oraz zarządzać kontem.

Xbox One Aktualizacja Marzec 2017 3

Nie mogło zabraknąć nowych ustawień z zakresu personalizacji i ułatwień. Pojawiła się możliwość przypisania do jednego konta dwóch padów dla sytuacji, w których np. jedna osoba gra, ale potrzebuje pomocy. Bez przekazywania pada drugi gracz może na własnym padem poprowadzić znajomego na prostą. Dla czułych na wibracje kontrolera wprowadzono możliwość ustawienia ich intensywności.

Xbox One Aktualizacja Marzec 2017 4

Rodzice docenią zapewne możliwość ustawienia limitu czasu wyświetlania. Każdemu dziecku można przystawić codzienną granicę wpatrywania się w obraz wychodzący z konsoli, co może nie zostanie najlepiej odebrane przez najmłodszych, ale z pewnością podziękuje za tę zmianę ich wzrok.

Wisienką na torcie jest wprowadzenie obsługi nowych formatów dźwiękowych typu Dolby Atmos i DTS:X dzięki wypuszczaniu do wzmacniacza nagrania źródłowego do natywnego dekodowania przez urządzenie.

Miesiące testów w Xbox Insider Program nie poszły na marne. Nowa aktualizacja poprawiła to, co szwankowało w poprzedniej wersji systemu i wprowadziła kilka zmian, które będą procentować w przyszłości, w tym najważniejszą – streaming w Beam. Nie wszystkie decyzje Microsoftu są co prawda w pełni zrozumiałe (rezygnacja z trybu Snap), tak jak nie wszystkie dają poczucie standardu skalkulowanego na kilka lat panowania, jak wygląd ekranu głównego. Jednak kierunek, w którym idzie Xbox One, jest niezmiennie dobry od trzech lat.

Zachęcam do obserwowania mojego profilu w serwisie Beam, gdzie będę w miarę na bieżąco transmitował gry i zapisywał nagrania z tych sesji. Jeżeli sami planujecie aktywnie działać w Beam, zostawcie linki do swoich profilów w komentarzach!

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 9 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w PUBG i Rocksmith. Zawodowo pracuję jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii, telewizorów i mojego psa.

Obserwuj autora: