Jakie są źródła filmów, gier i seriali 4K razem z HDR? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Jakie są źródła filmów, gier i seriali 4K razem z HDR?


Blog

Od kiedy w roku 2014 pojawiły się na rynku telewizory z rozdzielczością 4K, w siłę urósł mit, że nie ma treści, które będą w stanie wykorzystać ich możliwości. Dawno i nieprawda.

Aktualnie każdy Smart TV wyposażony jest w aplikacje za pośrednictwem których możemy dotrzeć do treści Ultra High Definition (4K). Dla urządzeń marki Samsung jest to przykładowo Amazon Prime Video oraz Netflix, które w bibliotece swojej mają filmy i seriale w rozdzielczości  UHD (4K) z obsługą HDR. Subtelne zmiany w sposobie wyświetlania ulubionych filmów i seriali widać od razu. Przede wszystkim jednak obraz jest ostrzejszy niż kiedykolwiek.

samsung smart tv aplikacje 4K

Ekosystem aplikacji dostępnych na urządzeniach marki Samsung przez lata ulegał nieustannej poprawie i aktualnie to tutaj można znaleźć największy wybór najlepiej działających appek. Czego prawie nikt nie bierze pod uwagę, to fakt, że aby system dobrze działał w telewizorze, potrzebna jest odpowiednia moc obliczeniowa. Widziałem różnicę między telewizorem Full HD i QLED TV, który aktualnie okupuje mój stolik TV, czyli model Samsung QLED TV Q8C i czuć różnicę. Więcej mocy, to więcej możliwości. Zarówno jeżeli o jakość obrazu, jak i płynność działania telewizora. Warto mieć to na uwadze przy wyborze telewizora, która ma służyć dobrze i pięknie wyświetlać obraz w 4K z HDR.

Xbox One X jest kolejnym naturalnym źródłem treści 4K. Aktualnie jest to kilkadziesiąt gier z serii Xbox One X Enhanced, a lista tytułów nieustannie rośnie. Coraz więcej tytułów obsługuje także technologię HDR przez co wrażenia estetyczne są jeszcze lepsze, co widać po takich grach, jak Gears of War 4, Forza Horizon 3 czy Wiedźmin 3, który został w minionym roku przystosowany do nowych standardów.

qled tv

Konsola Microsoftu jest także wyposażona w odtwarzacz Ultra HD Blu-ray obsługujący nowy format płyt Blu-ray z filmami w najwyższej możliwej jakości. Dlaczego mielibyście kupować filmy na płytach skoro jest Netflix? Głównie ze względu na to, że streaming pada ofiarą większej kompresji, przesyłany obraz posiada niższą częstotliwość próbkowania i niższą jasność. Testy pokazały, że film na Ultra HD Blu-ray jest wydawnictwem najbliższym wizji twórcy.

Mało? To powinniście wiedzieć, że do nc+ wprowadza właśnie telewizję 4K do Polski. Oferta treści najwyższej rozdzielczości nie powala, ale jest to pierwszy krok. Jest jeszcze YouTube, gdzie twórcy coraz częściej wspierają nowy standard swoimi materiałami i smartfony, których większość nagrywa w 4K.

Nadal mało?

Tekst powstał na podstawie telewizora Samsung QLED TV Q8C i współpracy z Samsung.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora: