Jak nagrywać, edytować i udostępniać klipy z Xbox One? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Jak nagrywać, edytować i udostępniać klipy z Xbox One?


Blog

Xbox One  posiada kilka prostych narzędzi, którymi można w łatwy sposób nagrywać klipy i screenshoty z gier oraz dzielić się nimi zarówno z inni graczami w Xbox LIVE, jak i znajomymi w mediach społecznościowych. Cały system zmieniał się od premiery konsoli i nadal ulega pewnym modyfikacjom, co widać po wczesnej wersji nowego Dashboardu. Na szczęście zmiany idą w dobrym kierunku i proces od nagrania do udostępnienia materiału jest coraz prostszy i szybszy. Ten prosty poradnik tłumaczy, jak łatwo tworzyć i udostępniać klipy.

Jakie aplikacje i serwisy są potrzebne do dzielenia się klipami?

Aby dobrze zrozumieć system tworzenia i udostępniania klipów, trzeba dobrze poznać składniki konsoli temu służące i narzędzia wspomagające proces.

Xbox DVR to wbudowana funkcja konsoli, która pozwala na szybkie przechwytywanie klipów i zrzutów ekranu bez wychodzenia z gry. Może to być maksymalnie 5-minutowy fragment rozgrywki nagrany wstecz lub od momentu, w którym włączymy nagrywanie.

Xbox Upload jest wewnętrznym systemem pozwalającym na oglądanie klipów społeczności, przeglądanie ich według określonych preferencji oraz udostępnianie własnych materiałów do edycji.

Upload Studio jest aplikacją, w której możemy tworzyć materiały wideo składające się z maksymalnie 15 fragmentów i trwające do 30 minut. Klipy można wzbogacać specjalnymi efektami (przejścia, napisy, itp.), nagraniami głosowymi oraz przycinać, jeżeli nagrany klip nie jest w całości tym, co chcemy pokazać.

OneDrive jest serwisem do przechowywania plików w chmurze zintegrowanym z kontem Microsoft, którym logujemy się na konsoli. Możemy wysyłać do niego klipy przez Xbox Upload i Upload Studio.

Jak nagrywać klipy i robić screenshoty na Xbox One?

Przechwycenie klipu lub zrzutu ekranu z gry jest bardzo proste. Wystarczy podwójne wciśnięcie przycisku Xbox Guide i wciśnięcie klawisza X dla 30-sekundowego klipu lub Y dla screenshotu. Jeżeli chcemy przechwycić dłuższy klip lub rozpocząć nagrywanie nowego, trzeba otworzyć aplikację Xbox DVR w podręcznym menu i wybrać preferowaną opcję.

W nowym Dashboardzie (dostępnym dla wybranych) wystarczy jedno wciśnięcie Xbox Guide i X lub Y dla zapisu standardowego materiału. W niedalekiej przyszłości wszyscy też będą mogli zapomnieć o otwieraniu Xbox DVR w trybie Snap, bo menu podręczne dostępne będzie pod przyciskiem Back.

Gotowy klip zapisuje się na dysku konsoli i – jeżeli mamy odpowiednio ustawione konto – pojawia się w naszym kanale aktywności w Xbox LIVE. Zalecam jednak zmianę tego, aby nie zalewać znajomych mnóstwem materiałów tworzonych na później lub na wszelki wypadek.

Edycja klipów na Xbox One

Zabawa nie kończy się na zapisaniu klipu. Jest jeszcze kilka rzeczy, które można z nim zrobić przed publikacją dzięki aplikacji Upload Studio. Chociaż rozwój Upload Studio zatrzymał si jakieś dwa lata temu, to nadal jest to nierozłączny element kultury wideo na Xbox One.

Do najważniejszych funkcji aplikacji należy łączenie kilku klipów w jedną, długą całość trwającą do 15 minut. Innymi ważnymi funkcjami jest dodawanie elementów dodatkowych, jak napisz czy podkład dźwiękowy nagrany przez Kinect lub mikrofon. Najbardziej przydatne okazuje się przycinanie klipów, jeżeli chcemy się pochwalić konkretnym fragmentem z 5-minutowego nagrania.

Gotowe wideo można opublikować w Xbox LIVE lub przesłać do OneDrive.

Udostępnianie klipów z Xbox One w mediach społecznościowych

System udostępniania treści wideo z Xbox One nie należy do najbardziej przyjaznych. Microsoft od pewnego czasu pracuje nad zmianami w tym temacie, ale na razie trzeba zadowolić się rozwiązaniami systemowymi i innymi, które pojawiły się przez trzy ostatnie lata.

Standardowo z konsoli możemy udostępnić klip stworzony przy użyciu Xbox DVR w kanale aktywności naszego profilu w Xbox LIVE i Twitterze lub przesłać go do OneDrive, o czym później. Jest jeszcze możliwość w miarę prostego przesłania filmu do YouTube. Wystarczy pobrać i zalogować się do aplikacji swoim kontem Google, aby móc udostępnić klip bezpośrednio z konsoli.

OneDrive jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ z użyciem tej usługi możemy przesłać klipy poza konsolę i praktycznie dowolnie je wykorzystać. Mam tu na myśli głównie Facebooka, Twittera, YouTube lub wszelkie materiały wideo, których częścią mogłyby się stać nasze urywki rozgrywki.

Co zrobić w sytuacji, kiedy najdzie nas spontaniczna ochota na udostępnienie klipu, ale nie będziemy mieć w pobliżu naszej konsoli? Jest na to sposób i to niejeden.

Możemy na przykład skorzystać z aplikacji Xbox dla Windows 10, która pozwala na zarządzeniem treściami w chmurze Xbox LIVE. Dzięki niej możemy pobierać i usuwać klipy nagrane na Xbox One, które zostały przesłane do sieci. To oficjalna ścieżka, która nadal ma swoje ograniczenia.

Od miesięcy korzystam z fanowskiego serwisu xboxdvr.com, który korzysta z dostępnych publicznie na profilu Xbox LIVE klipów i zrzutów ekranu i udostępnia je w odrobinę bardziej zjadliwej formie. Dostępna zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej, daje dostęp do naszych materiałów i pozwala je pobrać bezpośrednio na dowolne urządzenie w standardzie, który jest zrozumiały dla wszystkich społecznościowek. Co najlepsze, nawet nie musimy się logować kontem Microsoftu, narażając nasze dane na niebezpieczeństwo. Jest to zatem nie tylko wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie.

Po co udostępniać klipy z gier?

Gry są elementem kultury. Nie tylko tej niszowej, ale globalnej, zrozumiałej dla szerszego grona. Skoro udostępniamy utwory ze Spotify, filmy naszych ulubionych twórców i virale z YouTube, podajemy dalej memiczne klipy na Twitterze, to dlaczego mielibyśmy nie pokazać innym graczom wybranego tytułu naszymi oczami? Wideo w internecie urosło w dużej mierze dzięki graczom i mnie osobiście cieszy to, że teraz każdy z konsolą i internetem może być twórcą, czyniąc własny wkład w internetową bibliotekę materiałów z gier.

Dlaczego o tym piszę? Odpowiedź na blogu w piątek 31 marca.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora:

  • Radek

    Kolejny konkurs i kolejna ściema! Od E3 w 2016 minie niedługo rok, a nikt obiecanych gier nie zobaczył!!!

  • Bartłomiej Cyrny

    Ciekawe kompendium wiedzy o streamingu i tematach pochodnych. Czekamy na 31 marca 🙂