Zakrzywiony czy płaski? Mały czy duży? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Zakrzywiony czy płaski? Mały czy duży?


Blog

Wymieniając telewizor na nowy chcemy zyskać jak najwięcej. Nie tylko pod względem funkcjonalności (przejście z Full HD na 4K, dostęp do aplikacji) czy jakości (HDR i szeroka paleta barw wzbogacają obraz jak nigdy wcześniej), ale także ilości. Mówiąc wprost: telewizor musi być duży i piękny. Jak kwiatek upiększający cały salon swoim nieodpartym urokiem. Ma być widoczny, ma zdobić pokój dzienny swoim designem i oczywiście pełnić rolę neutralnego nadajnika, jak i domowego kina domowego z naciskiem na „kino”. Wszystko w jednym.

Do czego zmierzam, to przesada, która objawia się myśleniem kierowanym zachciankami przedkładanymi nad realne potrzeby i możliwości. Mam na myśli sytuację, w której ktoś może chcieć 65-calowy telewizor w pokoju, który jest tak mały, że tego rodzaju rozmiar będzie przytłaczać zamiast zachwycać, ale wysoka jasność z dużej powierzchni nigdy nie pozwoli zaznać ciemności znanej z kina.

samsung qled tv tele 3

Dlatego rozmiar telewizora musi być przemyślany. Należy pod uwagę wziąć miejsce, w którym zostanie umieszczony oraz koniecznie odległość, z jakiej będziemy oglądać na nim filmy, seriale, czy grać w gry. Te zmienne są ważne, ponieważ wpływają na to, jaki kąt widzenia osiągniemy oraz jak sprawdzi się w praktyce rozdzielczość 4K i na ile dostrzeżemy różnicę w porównaniu do klasycznego już Full HD. Warto kierować się optymalnym wzorem 2,1 cm/cal telewizora Ultra HD. Polecam także kalkulator przygotowany przez załogę hdtvpolska.com.

W przeszłości w niedużym pokoju kawalerki miałem okazję grać na telewizorach o przekątnej 43/50/55/65 cali i w tamtych warunkach najbardziej optymalne były pierwsze dwa, aczkolwiek imponujących rozmiarów 65-calowy sprzęt dawał ciekawe poczucie bycia w kinie, ale dało się odczuć, że to już za dużo. Zapomnijcie wtedy o komforcie podczas grania. Szukanie przeciwników w meczu online w grach typu Battlefield 1 czy PUBG staje się obciążającym kręgosłup doświadczeniem przez nieustanne rozglądanie się na boki.

Aktualny telewizor Samsung QLED TV Q8C o przekątnej 55 cali dobrze sprawdza się w filmach i grach przy odległości ok. 2 metrów od miejsca, z którego dowodzę konsolą. Obraz jest ostry, klarowny, bez poczucia pikselozy w przypadku materiałów poniżej rozdzielczości 4K. I nawet mimo ustawienia bokiem do balkonu opiera się problemom grania w ciągu dnia dzięki wysokiej jasności i zakrzywionemu ekranowi. A skoro o tym mowa…

Kwestią nadal niedostatecznie wyjaśnioną pozostaje kształt urządzenia. Od dobrych kilku lat na rynku dostępne są nie tylko tradycyjne, płaskie telewizory, ale również te z zakrzywionymi ekranami. Poniżej znajdziecie serię argumentów świadczących na rzecz obu wariantów.

samsung qled tv plaski krzywy telewizor

Płaski telewizor to wybór zachowawczy, powściągliwy, dla ceniących sobie to, jak wyglądał ich ostatni sprzęt, nie chcących żadnej modyfikacji. Jest to neutralna konstrukcja, która nie rzuca się w oczy, a zawieszenie na ścianie jest naturalne i proste, co jeszcze bardziej odciąża otoczenie z jego obecności.

Wybór telewizora z zakrzywionym ekranem, to wybór świadomy, postępowy, odważny,. Przede wszystkim dlatego, że trzeba naprawdę lubić lub przynajmniej chcieć zaakceptować tę innowację w pierwszej kolejności, zanim doceni się jego realne zalety. A tych nie brakuje. Poza kwestiami estetycznymi, na pierwszym miejscu stawiam kształt dopasowany do gałki ocznej, co polepsza dotarcie obrazu do oczu, jak w przypadku kina IMAX chociażby. Za tym idzie także lepsza immersja, subiektywny efekt głębi, odczuwalny szczególnie mocno w przypadku obrazu 4K/HDR. Przy okazji krzywizna sprawia, że ekran jest bardziej odporny na refleksy świetlne np. w ciągu dnia, dzięki czemu jeszcze ciężej o rozproszenie podczas oglądania przy słońcu za oknem. Na koniec dodam, że zakrzywiony telewizor najlepiej sprawdza się w pozycji stojącej, niczym mebel, pokazowy element pomieszczenia. Słusznych rozmiarów, stylowy i przyciągający wzrok. Chociaż można go powiesić bez problemu, to w takiej pozycji będzie odstawał od ściany, co może dać nie najlepszy efekt.

samsung qled tv plaski krzywy telewizor 2

 

Jak widać, warto dobrze przemyśleć tak podstawową kwestię, jak rozmiar telewizora. Nie musi on być największy z dostępnych i przy liczeniu pożądanej liczby cali warto kierować się matematyką, nie intuicją. Zachęcam także do poważnego zastanowienia się nad wyborem płaskiego lub zakrzywionego ekranu. Nie jest to innowacja na siłę, zawsze jest płaska alternatywa. Nowe niesie za sobą kilka wymienionych wyżej zalet, według mnie wartych rozpatrzenia.

Tekst powstał na podstawie telewizora Samsung QLED TV Q8C i współpracy z Samsung.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora:

  • Romek

    nie ma czegoś takiego jak „najbardziej optymalne”. „tekst powstał na podstawie telewizora Samsung…” – to znaczy?

    Nie miałeś zbyt wysokich ocen z polskiego, prawda?