Dlaczego input lag telewizora jest ważny? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Dlaczego input lag telewizora jest ważny?


Blog

Wyobraź sobie, że masz nowy telewizor. Zdolny wyświetlić rozdzielczość 4K. Do tego HDR świeci w nim mocniej niż cokolwiek, z czym miałeś dotąd do czynienia. Względem Twojego poprzedniego sprzętu wygląda to wspaniale.

Włączasz konsolę, Twoje kończyny przeszywa znajomy dreszcz ekscytacji. Odpalasz swój ulubiony tytuł ostatnich miesięcy, teraz po aktualizacji 4K. Z początku jesteś zbyt zdezorientowany, żeby przejmować się szczegółami, bo poraża Cię nieznana dotąd jakość. Po chwili czujesz dyskomfort. Niby ta sama gra, ale jednak nie.

Bardzo możliwe, że w zachwycie obietnicami producenta pominięciu uległ taki mały szczegół jak input lag, oraz że włączone są wszelkie ulepszacze obrazu na starcie. Owszem, te dodatkowe funkcje ulepszające obraz potrafią dodać mu gracji w filmach i serialach, ale razem z wysokim input lagiem potrafią sprawić, że responsywność gier staje się bardzo niekomfortowa przez to, jakie opóźnienia występują przy reagowaniu obrazu na telewizorze na to, co robimy na kontrolerze.

W świecie gracza każda sekunda się liczy. Płynność wyświetlanego obrazu jest ważna, żeby obraz nie smużył przy dynamicznych scenach i szybkiej akcji. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, ile wynosi input lag telewizora oraz jaką posiada częstotliwość odświeżania i dołożyć starań, aby wartości były odpowiednie do celu, w jakim będzie służył. Mnie interesuje najbardziej jakość obrazu i płynność rozgrywki, gdzie przez płynność mam na myśli brak zbędnych opóźnień względem poleceń wydawanych za pomocą kontrolera.

input lag

W przypadku Samsung QLED TV Q8C oba współczynniki są bardzo dobre. Telewizor maksymalnie osiąga input lag na poziomie 20 ms, co znacznie wpływa na responsywność wyświetlacza przy graniu w tytuły wymagające refleksu. Ponad to częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz daje poczucie komfortu w przypadku filmów, gdzie możemy pozwolić sobie na dodatkowe upłynniacze i algorytmy upiększające obraz.

Poza samą responsywnością, dzięki ww. czynnikom obraz jest zwyczajnie bardziej klarowny i nadąża za wyświetlaniem całego dobra, które potrafi wyprodukować Xbox One X w zestawie z 4K i HDR-em. I, co ważne, ten skomplikowany obraz również nie stanowi żadnego problemu dla modelu, na którym gram.

Warto jeszcze wspomnieć o sposobie na osiągnięcie doskonałych 20 ms input lagu. Samsung wprowadził do swoich telewizorów Tryb Gry, który wyłącza wszelkie zbędne ulepszacze obrazu spowalniające jego wyświetlanie. Doceni to każdy, kto gra w Battlefielda, PUBG, czy jakąkolwiek inną strzelaninę online, choć efekt jest odczuwalne w każdej grze. Brak poczucie kontroli nad postacią jest przerażająco nieprzyjemny. Natychmiastowa reakcja na komendy kontrolera powinna być priorytetem przy wyborze telewizora do grania.

Ważna jest też wygoda obsługi Trybu Gry. Jak już wspomniałem, w przypadku gier jest on nieoceniony, ale przy filmach i serialach nie musi być włączony, żeby telewizor mógł korzystać z dodatkowych algorytmów ulepszających obraz. W takim przypadku warto ustawić w telewizorze opcję, która pozwala na niezależne ustawienia obrazu dla konkretnych źródeł. Wtedy włączanie Xbox One automatycznie przełącza wyświetlacz na optymalny tryb pozbawiony zbędnych w grach ulepszaczy, kiedy to Netflix czy HBO GO korzystają z jakościowego wsparcia. Proste i wygodne.

Tekst powstał na podstawie telewizora Samsung QLED TV Q8C i współpracy z Samsung.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora: