Czym jest 4K i dlaczego warto kupić nowy telewizor? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Czym jest 4K i dlaczego warto kupić nowy telewizor?


Blog

Termin 4K to efekt naszego lenistwa i trochę skłonności do skrótów. Obraz, który widzimy w wysokiej rozdzielczości na ekranie telewizora, to Ultra High Defintion. Ale już się przyzwyczailiśmy, więc niech będzie 4K.

Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie, czym jest nieustannie wspominane 4K, a właściwie Ultra High Definition, to mógłbym ograniczyć się do suchego, technicznego opisu rozdzielczości, która zmienia gry wideo za sprawą Xbox One X.

Jest jednak o wiele więcej do powiedzenia, kiedy myślimy o prawdziwym 4K. Takim, które polega nie tylko na wyświetleniu określonej liczby pikseli, ale także pokazaniu ich w jak najwyższej jakości, bez pominięcia najdrobniejszego detalu i z najlepszym dotarciem do odbiorcy.

Prawdziwe 4K to szereg cech i technologii, które powinien posiadać sprzęt do grania w jakości zbliżonej do wizji artystycznej dewelopera. Rozdzielczość 4K daje większe możliwości w prezentowaniu materiału dzięki czterokrotnie większej liczbie pikseli, a HDR razem z szeroką paletą barw pozwalają na pokazywanie ich w lepszej jakości i kolorach. Dzięki tym nowym technologiem twórcy gier mogą używać zupełnie innych narzędzi do wyświetlania obrazu. Dlatego właśnie potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który prawidłowo dostarczy nam dźwięki i obrazy.

Zresztą zmiana na 4K tyczy się nie tylko gier. Oczywiście, one stoją w centrum moich zainteresowań, jednak wraz ze zmianą standardów i wprowadzeniem nowych naprzód ruszyły wszystkie multimedia. Jest to szczególnie znaczące w przypadku filmów, dla których pojawił się dedykowany format płyt Ultra HD Blu-ray.

Przez dwa ostatnie miesiące miałem okazję bawić się na Xbox One X w reklamowanym przez Microsoft prawdziwym 4K dzięki niesamowitemu sprzętowi od marki Samsung. W jego skład wchodzi 55-calowy telewizor QLED TV Q8C oraz Soundbar HW-K950. Mowa o topowych rozwiązaniach marki, która od kilku dobrych lat inwestuje w zmianę, która właśnie się dokonuje.

Naprawdę ciężko ogarnąć, jak dużo zmieniło się w świecie telewizorów przez ostatnie kilka lat. Całe zamieszanie rozpętało się przez coś bardzo podstawowego, czyli rozdzielczość 4K, która staje się nowym standardem po dominującym latami Full HD, którego licznik pikseli wynosił 1920 x 1080, czyli 2 miliony pikseli. 4K cechuje rozdzielczość rzędu 3840 x 2160, a więc twórca gry czy filmu w każdej klatce ma aż 8 milionów pikseli do zagospodarowania.

4K

Jaką korzyść przynosi wyższa rozdzielczość obrazu? Lepszy, ostrzejszy obraz wypełniony czterokrotnie większą liczbą pikseli, które można zagospodarować treściami o większym poziomie detalu niż kiedykolwiek. Większy szczegół i ostrość widać z miejsca po przesiadce na telewizor 4K.

Ogromna moc Xbox One X pozwala na wyświetlanie gier w natywnej rozdzielczości 4K pod warunkiem, że deweloper przygotuje swój tytuł tak, że będzie on faktycznie wykorzystywał możliwości konsoli. Dlatego powołany został program Xbox One X Enhanced, który z grubsza gwarantuje większy poziom szczegółowości i rozdzielczość 4K, jednak natywne 4K nie tyczy się każdego tytułu. Może to być wyłącznie obsługa HDR lub wyższy poziom grafiki przy zachowaniu niższej rozdzielczości. Najlepiej zobaczyć różnicę w oznaczeniach na stronie programu.

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał Xbox One X potrzebny jest odpowiedni telewizor. Taki, który nie tylko będzie zdolny do wyświetlenia treści w 4K, ale zrobi to w najlepszy możliwy sposób. Przez ostatnie lata bardzo dużo zmieniło się w tej kategorii i telewizory 4K przestały być niedostępne dla przeciętnego konsumenta. Jak cztery lata taki telewizor kosztował ponad 15 tys. złotych, tak dziś taki sprzęt można wstawić do domu już za 4-5 tys. złotych. Zresztą uważam, że telewizor jest na tyle stabilnym urządzeniem, że nie wymieniamy go co roku, jak telefon, a nawet rzadziej niż konsole, dlatego warto wybrać urządzenie droższe i technologicznie przyszłościowe.

Tym bardziej, że rozdzielczość 4K nie jest jedyną zmienną w przypadku prawdziwego 4K, o czym już wspominałem. Jest jeszcze HDR, szeroka paleta barw, input lag, wielkość telewizora, kwestia konstrukcji urządzenia czy podłączenia konsoli . To są wybory, o których wcześniej mało kto myślał, a teraz trzeba brać te rzeczy pod uwagę przy wyborze telewizora.

O każdej z tych technologii przeczytacie w na blogu w ciągu najbliższych tygodni, ponieważ to jest dopiero pierwszy materiał powstały we współpracy z marką Samsung.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora: