Jak 4K i HDR zmieniają wygląd filmów i gier na lepsze? - PolskiLive - Społeczność Xbox

Jak 4K i HDR zmieniają wygląd filmów i gier na lepsze?


Blog

Większa rozdzielczość i więcej pikseli (o czym pisałem we wpisie o rozdzielczości 4K), to także więcej miejsca do zagospodarowania nowymi technologiami tworzenia i dekodowania obrazu, które służą odwzorowaniu świata gry zgodnie z wizją twórców. Jednym z nich, według mnie najważniejszym, jest HDR (High Dynamic Range). Netflix opisuje tę technologię jako „nowy zestaw narzędzi, które mogą być używane do lepszego wyróżnienia jasnych i kolorowych scen przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu detali w ciemnych scenach”. Tak to wgląda w filmach, a jak w grach? Podobnie, a czasem nawet bardziej spektakularnie.

hdr 1

Sprowadza się to do tego, że zamiast jednolitej kolorystyki sceny w filmie czy grze, oglądamy pełen spektakl barw (zwiększony zakres kolorów) odzwierciedlający to, jak świat widzi ludzkie oko. Wyższy kontrast odpowiada za żywszy obraz, co sprawia, że nareszcie możemy docenić grę cieni i świateł, a widoki nabierają głębi.

Wyobraźcie sobie tylko, że w końcu słońce nie jest tylko plamą na niebie, ale obiektem, który autonomicznie świeci niezależnie od reszty otoczenia, a jego odbicia widać na wodzie, metalu, każdej powierzchni, zgodnie z prawami fizyki. Z drugiej strony to samo tyczy się cieni i ciemnych elementów otoczenia, które nie były dotąd w stosowny sposób odzwierciedlone. Wszystko to sprawia, że filmy i gry wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.

hdr 2

Oczywiście jest HDR i jest HDR. Jego jakość zależy od poziomu jasności telewizora oraz samej technologii, w której jest wykonany. Samsung stworzył z myślą o jak najlepszej jakości kolorów  serię QLED TV z technologią  kropki kwantowej, która pozwoliła na zwiększenie poziomu jasności obrazu i zakresu wyświetlanych kolorów przy poprawie efektywności energetycznej.

W efekcie, poza lepszym, bardziej szczegółowym obrazem, HDR likwiduje klasyczny problem występujący podczas dnia. Telewizor z obsługą technologii HDR posiada obraz tak jasny, że nie będzie problemu z graniem przy świetle słońca bez utraty nasycenia kolorów.  Wynika to bezpośrednio z większej jasności tych urządzeń. Jeszcze lepszy efekt na tym polu uzyskują zakrzywione telewizory.

jasność

Technologiczne uwarunkowania technologii sprawiają, że nie da się pokazać efektu HDR-u na ekranie bez jego obsługi. Dlatego warto odwiedzić najbliższy sklep z elektroniką lub znajomego z odpowiednim telewizorem i poprosić o prezentację. Efekt powinien zobaczyć każdy.

Tekst powstał na podstawie telewizora Samsung QLED TV Q8C i współpracy z Samsung.

Podziel się wpisem!

Zbigniew Borowski

Od 6 lat zajmuję się blogowaniem o grach i marce Xbox. Prywatnie zagrywam się w Gears of War 4 i Rock Band 4. Zawodowo pracuję w branży kreatywnej jako specjalista ds. mediów społecznościowych. Wielki fan mobilnej fotografii.

Obserwuj autora: